Fosa pełna kultury - Wsi spokojna, wsi wesoła
18lip(lip 18)17:0019(lip 19)22:00Fosa pełna kultury - Wsi spokojna, wsi wesoła
Szczegóły
„Fosa pełna kultury” to cykl letnich weekendowych spotkań, który co roku przyciąga miłośników twórczego spędzania czasu. W tym roku projekt zabierze uczestników w inspirującą podróż pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”.
Szczegóły
„Fosa pełna kultury” to cykl letnich weekendowych spotkań, który co roku przyciąga miłośników twórczego spędzania czasu. W tym roku projekt zabierze uczestników w inspirującą podróż pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”. Każdy z trzech wakacyjnych weekendów poświęcony będzie innemu kierunkowi letnich wypraw: morzu, wsi i górom.
Na uczestników czekają tematyczne warsztaty, spotkania, pokazy oraz wydarzenia artystyczne – wszystko w niepowtarzalnej atmosferze specjalnie przygotowanej plaży, która zamieni się w tętniące życiem miejsce spotkania z kulturą. W piątki wydarzenia będą się rozpoczynać o godz. 17.00, w soboty – od godz. 16.00.
– 18.07 – 19.07.2025 “Wsi spokojna, wsi wesoła” – weekend wiejski
Szczegółowy program wydarzenia:
18 – 19.07.2025 Wsi spokojna, wsi wesoła
18.07.2025 (PIĄTEK)
17:00 – 19:00 – Warsztat tworzenia strachów na wróble – fosa
17:00 – 19:00 – Warsztaty ceramiczne – Ptaki ceramiczne z Iłży – fosa
18:00 – 19:30 – Pokaz filmu “Gunda” – kawiarnia
„Gunda” Wiktora Kossakowskiego to poruszający, czarno-biały dokument i intymne spotkanie z istotami, które żyją tuż obok nas. Reżyser z czułością obserwuje codzienne życie świni Gundy i jej prosiąt, a także kur i krów, ukazując ich emocje, relacje i indywidualność. Film, pozbawiony słów, przemawia dźwiękami zwierzęcego świata – chrumkaniem, piskami, świergotem – i staje się medytacją nad egzystencją. Jak mówi producent Joaquin Phoenix, to dzieło przekracza granice między gatunkami i porusza najgłębsze warstwy naszej wrażliwości.
19:00 – Warsztaty oberkowe z Czesławem Pióro – proscenium
20:00 – Potańcówka oberkowa – Kapela Do kapelusza i Kapela Henryka Gwiazdy – proscenium
Kapela Henryka Gwiazdy: Henryk Gwiazda – harmonia trzyrzędowa, Przemysław Mydłowski – saksofony, Mieczysław Marczak – bębenek obręczowy
Kapela Do Kapelusza: Robert Czupryn – skrzypce, basy, Kazuma Ishio – skrzypce, basy, Michał Sołśnia – bębenek obręczowy
19.07.2025 (SOBOTA)
16:00 – 18:00 – Wiejska gra terenowa – teren całej fosy
Odnajdź bohaterów gry terenowej (szukaj ich uważnie) wykonaj zadania, które Ci zlecą, zbieraj pieczątki i zdobywaj nagrody! Weź udział w wiejskiej przygodzie.
17:00 – 19:00 – Warsztaty ceramiczne – Ptaki ceramiczne z Iłży – fosa
16:00 – 18:00 – Warsztat wicia wianków – fosa
16:00 – 18:00 – Warsztaty kulinarne – Robimy sójki – fosa
W 2021 roku sójka głowaczowska – pieczony pieróg z marchwią i kaszą jaglaną – została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Na Ziemi Kozienickiej znana była także jako markwiany lub marfiany pieróg. Sójki pieczono w piecach chlebowych, często smarując je przed pieczeniem jajkiem lub wodą z cukrem dla uzyskania połysku. Stanowiły codzienny posiłek, często zastępując chleb. Jadano je na ciepło i zimno, również w wersji postnej – z mlekiem, herbatą, kompotem lub śmietaną. Przechowywane nawet przez dwa tygodnie, przed podaniem mogły być podgrzewane na płycie kuchennej lub w duchówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę.
16:00 – 19:00 – Warsztaty: stare sady – część teoretyczna godz. 16-17 – Kawiarnia, część praktyczna godz. 17-19 – ogród społeczny
Interesujecie się starymi odmianami jabłoni i grusz? Pamiętacie z dzieciństwa stare sady, z których zrywaliście owoce? Tęsknicie za zapomnianymi smakami sprzed lat? O starych sadach, ich pielęgnacji, zakładaniu, historii odmian opowie znakomity ekspert sadownictwa, Grzegorz Ciechomski. Warsztat podzielony będzie na część teoretyczna i praktyczną. Nauczymy się jak wykonać szczepienie, jak założyć sad, jak dbać o drzewa i wiele, wiele więcej.
Grzegorz Ciechomski: kolekcjoner dawnych odmian drzew owocowych, rolnik, mistrz kowalski i leśnik z zawodu. W swojej kolekcji zgromadził już ponad 100 niezwykłych odmian i nie zamierza składać broni. W swoim gospodarstwie wprowadza systemy agroleśne, hoduje owce, drób oraz uprawia warzywa metodą biointensywną – bezorkową. Bardzo interesują go historie i opowieści związane z pochodzeniem odmian drzew owocowych. Mawia : „Owoce to jedyne pożywienie, które chce być zjedzone”.
18:00 – Spotkanie literackie z Kamilem Janickim – Życie w chłopskiej chacie – Kawiarnia
Kamil Janicki – Historyk, pisarz i publicysta. Prowadzi portal WielkaHISTORIA.pl, a także kanał na Youtube pod tą samą nazwą. Autor dwudziestu książek sprzedanych w łącznym nakładzie niemal 500 000 egzemplarzy. Specjalizuje się w historii społecznej i dziejach życia codziennego. Jest też autorem popularnej serii biografii wybitnych Polek i władczyń dawnej Rzeczpospolitej. Napisał m.in. „Pańszczyznę. Prawdziwą historię polskiego niewolnictwa”, „Wawel. Biografię”, „Warcholstwo. Prawdziwą historię polskiej szlachty” i „Cywilizację Słowian”. Jego najnowsza książka to „Życie w chłopskiej chacie” (2024). Rozmowę z autorem poprowadzi Paweł Błach.
20:00 – Koncert Hajda Banda – scena główna
Hajda Banda / Гайда Банда to białorusko-polska grupa wykonująca autorskie opracowania tradycyjnych pieśni i tańców z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. W składzie zespołu usłyszymy akustyczne, regionalne instrumenty: skrzypce, harmonię trzyrzędową, cymbały i bęben obręczowy.
Hajda Banda / Гайда Банда powstała jesienią 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskiej i od tego momentu zagrała ponad 90 koncertów w Polsce i poza jej granicami. Mieszkający w Warszawie, Bielsku Podlaskim i Krakowie muzycy zespołu swoje doświadczenia gromadzą także w innych zespołach i projektach, takich jak Duality, Sw@da x Niczos, Orkiestra Taneczna Bonanza czy Kapela Ozimkowicza.
W 2025 roku ukazała się druga płyta zespołu, zatytułowana “Niepraudzivaya”. Debiutancki album zespołu, płyta “Hajda!”, zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2023 oraz III miejsce w plebiscycie publiczności Wirtualne Gęśle na najlepszą płytę z muzyką folkową 2023 roku. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Skład:
– Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
– Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
– Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy, śpiew
– Paweł Iwan – cymbały, drumla, lira korbowa, śpiew
– Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa, śpiew
WSTĘP WOLNY!
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.
Termin
18 lipiec 2025 17:00 - 19 lipiec 2025 22:00(GMT+02:00)