„Czwartek z Esterką” - spotkanie z Martą Grudzińską poświęcone nowej edycji książki Zacheusza Pawlaka "Przeżyłem"
Szczegóły
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na nowy cykl spotkań „Czwartek z Esterką”, tytułem nawiązujący do historycznej nazwy zabytkowej kamienicy w Rynku, w której mieści się nowoczesna, trzykondygnacyjna ekspozycja
Szczegóły
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na nowy cykl spotkań „Czwartek z Esterką”, tytułem nawiązujący do historycznej nazwy zabytkowej kamienicy w Rynku, w której mieści się nowoczesna, trzykondygnacyjna ekspozycja „Muzeum Historii Radomia”.
📅 12 czerwca (czwartek)
⏰ godz. 18.00,
🏛 Muzeum Historii Radomia,
Rynek 4/5
Wstęp 1 zł
🔎Spotkanie z Martą Grudzińską poświęcone nowej edycji książki Zacheusza Pawlaka Przeżyłem. Prowadzenie: Marcin Kępa.
Będziemy rozmawiać o książkach i wydawnictwach związanych z dziejami Radomia i regionu, spotykać się z autorami i prezentować najnowsze wydawnictwa muzealne. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie wznowionej przez Państwowe Muzeum na Majdanku legendarnej książce Zacheusza Pawlaka Przeżyłem w nowym opracowaniu. Wydawnictwo opracowała naukowo Marta Grudzińska z muzeum na Majdanku, która będzie gościem spotkania. Zacheusz Pawlak (1922-1991) był znanym radomskim lekarzem, więźniem obozu zagłady na Majdanku, autorem wstrząsających wspomnień poświęconych lubelskiemu obozowi i radomskiemu więzieniu. Podczas spotkania, oprócz książki Pawlaka, będzie także do nabycia wydany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego album Majdanek. Prawda i pamięć z fotografiami Wojciecha Stana.
Od wydawcy:
Zacheusz Pawlak (1922-1991) – członek Szarych Szeregów, działał w Związku Walki Zbrojnej. We wrześniu 1942 r. zgłosił się na gestapo w Radomiu ratując w ten sposób aresztowanych zamiast niego braci. Do stycznia 1943 r. był więziony, przesłuchiwany i torturowany w radomskim więzieniu. Stamtąd deportowany został do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, gdzie był przetrzymywany przez 441 dni. By też więźniem obozów w Natzweiler, Neckarelz oraz do Dachau. Zbiegł z marszu ewakuacyjnego 3 maja 1945 r. Po wojnie ukończył studia medyczne i pracował jako lekarz w Radomiu. Jeszcze na Majdanku obiecał sobie, że jeśli przeżyje, to spisze swoje wspomnienia.
Decyzja powtórnego przekroczenia obozowej bramy Majdanka i wskrzeszenia na nowo życia tego obozu nie była sprawą łatwą. Są przeżycia, których nie sposób utrwalić na papierze […]. Dziś mnie samemu trudno pogodzić się z tym, że hitlerowska machina ludobójstwa, jaką były obozy koncentracyjne, istniała naprawdę, że oprócz świata zwykłego był na nim drugi świat – świat obozów koncentracyjnych.
Niniejsze wydanie wspomnień wzbogacone zostało o niepublikowane dotychczas materiały – sporządzony przez Pawlaka opis szpitala obozowego na Majdanku i jego relację z procesu zbrodniarzy niemieckich w Düsseldorfie a także fotografie udostępnione przez rodzinę autora oraz wykonane przez Wojciecha Stana.
Termin
12 czerwiec 2025 18:00 - 00:00(GMT+02:00)
Lokalizacja
Muzeum Historii Radomia
Rynek 4/5, 26-600 Radom