Czy Radom to miasto w centrum jurajskich potworów? Rozmowa z prof. Szrekiem i dr. Gierlińskim

27lis18:0021:00Czy Radom to miasto w centrum jurajskich potworów? Rozmowa z prof. Szrekiem i dr. Gierlińskim

Szczegóły

Czy Radom to miasto w centrum jurajskich potworów? Rozmowa z prof. Szrekiem i dr. Gierlińskim
📅 27 listopada 2024 r.
⏰ godz. 18:00
📍 Kawiarnia Artystyczna, Parkowa 1

Czy tereny wokół Radomia zamieszkiwały jurajskie gady? Czy okolice Radomia są największym w Polsce zagłębiem tropów dinozaurów? Kto i kiedy je odkrywał? Jak wykorzystać odkrycia, które stawały się naukowymi sensacjami na całym świecie? Spotkanie z prof. Piotrem Szrekiem i dr. Gerardem Gierlińskim – paleontologami z Państwowego Instytutu Geologicznego. Spotkanie poprowadzi Paweł Błach.
Prof. Piotr Szrek – ukończył Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył licencjat i tytuł magistra nauk o Ziemi. W 2010 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy „Ryby pancerne z dewonu Gór Świętokrzyskich”. W 2021 roku w Państwowym Instytucie Geologicznym-Państwowym Instytucie Badawczym zdobył stopień doktora habilitowanego. Obecnie jest profesorem instytutu.
Od 2009 roku pracuje w Państwowym Instytucie Geologicznym, gdzie w latach 2010-2016 kierował Muzeum Geologicznym PIG-PIB. W latach 2019-2024 pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. badań i rozwoju oraz sekretarza naukowego PIG-PIB. Od lat prowadzi badania w dziedzinie paleontologii kręgowców, głównie związane z Górami Świętokrzyskimi. Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym 40 w renomowanych czasopismach.
Aktywnie współpracuje naukowo zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Był kierownikiem wielu grantów naukowych finansowanych przez krajowe i zagraniczne instytucje, m.in. National Geographic Society. Laureat wielu nagród, w tym specjalnej nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Travellera przyznanego przez National Geographic Polska. Odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii”.
Dr Gerard Gierliński jest absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Loyola w Chicago (USA). Swoją pracę naukową nad kopalnymi śladami kręgowców lądowych rozpoczął w 1984 roku. W 1993 r., na swojej rodzimej uczelni uzyskał tytuł doktora w zakresie paleontologii. Od prawie czterdziestu lat prowadzi badania nad kopalnymi tropami, w szczególności dinozaurów, przede wszystkim na obszarze Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch, Maroka, Jordanii, Węgier, Szwecji, Grecji i Chin. Owocem tej zakrojonej na wielką skalę pracy badawczej są dziesiątki opracowań opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Na swym koncie ma on takie znaleziska jak najstarsze ślady upierzenia u dinozaurów, najstarsze ślady ptaków, pierwszy zapis obyczajów godowych dinozaurów oraz odkrycie najstarszych śladów praludzkich na Krecie. Jest on pracownikiem Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, a także pełni funkcje wiceprezesa Stowarzyszenia „Delta” – twórcy polskich Juraparków. Od piętnastu lat pracuje nad profilem edukacyjnym Juraparków. Autorskim projektem Gierlińskiego jest ekspozycja dinozaurów w Jurapark Krasiejów otwarta w 2010 r. i ekspozycja w Moab Giants (USA) powstała w 2015 r.
WSTĘP WOLNY.
Spotkania realizowane w ramach projektu „Spotkania z nauką – Od kosmosu do sztucznej inteligencji”, finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 Gminy Miasta Radomia.
Liczba miejsc ograniczona.
Sprawdź: www.amfiteatr.radom.pl

Termin

27 listopad 2024 18:00 - 21:00(GMT+01:00)

Lokalizacja

Kawiarnia Artystyczna, Parkowa 1

Other Events

Organizator

Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury

Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr to instytucja, która łączy bogatą tradycję z nowoczesnością, proponuje szerokie spectrum wydarzeń, kształtuje gusty, wprowadza w świat kultury i jej zjawisk oraz trendów nowe pokolenia. To nie tylko „dom kultury”, ale przede wszystkim dom wyobraźni, kreacji, inspiracji. Waszej i naszej. Wspólnej. Misją instytucji jest wsłuchiwanie się w ludzi, rozpoznawanie potrzeb społeczności i odpowiadanie na nie poprzez umożliwianie doświadczania kultury.
Amfiteatr to kilkadziesiąt rodzajów zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych (od nauki gry na pianinie, poprzez balet, hip-hop, majsterkowanie po zajęcia z tajników projektowania i druku 3D, grafiki komputerowej czy realizacji telewizyjnej); familijne cykle teatralne i umuzykalniające; spotkania z nauką; edukacja ekologiczna; cykle podcastów; taneczne i muzyczne jam session; spotkania sąsiedzkie; jazzowe koncerty na najwyższym poziomie; muzyka rockowa i alternatywna prosto z największych polskich festiwali; wydarzenia plenerowe; unikatowe projekty cykliczne takie jak: „Fosa pełna kultury”. Idea Amfiteatru jako miejsca spotkań i doświadczeń kultury zrodziła się pod koniec lat 70-tych XX wieku. Kamieniem węgielnym była chęć bycia razem, wspólnego przeżywania, kolekcjonowania wrażeń, szlifowania talentów, ale i zdobywania nowych umiejętności, kompetencji kulturowych. I tak, dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców całego miasta i załóg radomskich zakładów pracy, w czynie społecznym, na terenie parkowym dzielnicy Obozisko, powstało kultowe już miejsce na mapie Radomia.

Learn More

Przejdź do góry