Fosa pełna kultury - “Szczyt wszystkiego” – weekend górski

25lip(lip 25)17:0026(lip 26)22:00Fosa pełna kultury - “Szczyt wszystkiego” – weekend górski

Szczegóły

„Fosa pełna kultury” to cykl letnich weekendowych spotkań, który co roku przyciąga miłośników twórczego spędzania czasu. W tym roku projekt zabierze uczestników w inspirującą podróż pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”. Każdy z trzech wakacyjnych weekendów poświęcony będzie innemu kierunkowi letnich wypraw: morzu, wsi i górom.

Na uczestników czekają tematyczne warsztaty, spotkania, pokazy oraz wydarzenia artystyczne – wszystko w niepowtarzalnej atmosferze specjalnie przygotowanej plaży, która zamieni się w tętniące życiem miejsce spotkania z kulturą. W piątki wydarzenia będą się rozpoczynać o godz. 17.00, w soboty – od godz. 16.00.

– 18.07 – 19.07.2025 “Wsi spokojna, wsi wesoła” – weekend wiejski


Szczegółowy program wydarzenia:

25.07 – 26.07.2025 Szczyt wszystkiego
25.07.2025 (PIĄTEK)

17.00 – 20.00 Wirtualny spacer górski w goglach VR – korytarz
17.00 – 17.40 Zespół CIEŚLICA z Zawoi – występ PROSCENIUM
Grupę tworzą miłośnicy i pasjonaci folkloru Górali Babiogórskich. Głównym celem zespołu jest utrzymanie, promowanie i rozpowszechnianie tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu spod Babiej Góry.
Zespół prezentuje autentyczny folklor górali, zamieszkujących północne zbocza Babiej Góry, zarówno w formie tanecznej jak i obrzędowo-zwyczajowej. W tańcach dominują żywiołowe obrytki, polki, a także walce czy tańce korowodowe.
17.00 – 18.30 Babiogórska kulasa – warsztaty kulinarne FOSA
17.00 – 20.00 babiogórskie figle – stanowisko dla dzieci z góralskimi zagadkami, łamigłówkami, malowankami stroju FOSA
18.10 – 18.50 Zespół CIEŚLICA z Zawoi – występ PROSCENIUM
18.00 – 19.00 Warsztaty górskie z Rudą z wyboru KAWIARNIA
Gosia Nowakowska – autorka bloga „Ruda z wyboru”. Po górach chodzi od ponad 20 lat, „wychowana górsko” na tatrzańskich szlakach. Ma za sobą okres eksploracji bardziej dzikich ścieżek tych gór i liźnięcie wspinaczki. Obecnie bardziej odnajduje się na dłuższych, wielodniowych szlakach (Tour du Mount Blanca, GR221 na Majorce, Grań Niżnych Tatr) niż w szalonych jednodniowych wyrypach. Na spotkaniu opowie o przygotowaniu do górskich wędrówek – zarówno tych krótszych, jak i dłuższych, pokaże niezbędny ekwipunek i da kilka wskazówek, pomocnych w organizowaniu wyprawy.
18.40 – 20.00 Opowieść o chlebie – warsztaty pieczenia podpłomyków z masłem FOSA
21.00 FILM: Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa – Elizy Kubarskiej FOSA
„Ostatnia wyprawa” to poruszający dokument Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz – legendarnej himalaistce, pierwszej Polce na Mount Evereście i pierwszej kobiecie na K2. Film, dostępny na TVP VOD, ukazuje nie tylko spektakularne osiągnięcia Wandy, ale też jej zmagania z samotnością, stereotypami i własnymi emocjami.
Opowieść oparta jest na unikalnych nagraniach audio, które Rutkiewicz tworzyła tuż przed zaginięciem. Eliza Kubarska – również alpinistka – podąża jej ostatnim szlakiem w Himalajach, próbując zrozumieć motywacje i wewnętrzne rozterki ikony światowego himalaizmu.
W filmie występują m.in. Reinhold Messner, Krzysztof Wielicki, Carlos Carsolio oraz bliscy Wandy: jej siostra Janina Fies i menadżerka Marion Feik.

25.07.2025 (SOBOTA):
16.00 – 20.00 Wirtualny spacer górski w goglach VR korytarz
16.00 – 18.00:
Wędrujące kamyki – warsztaty dla dzieci – Dorota Borycka FOSA
Tradycja malowania i zostawiania kamyków, znana jako #kamyczki, polega na tworzeniu kolorowych, często inspirujących kamieni i pozostawianiu ich w przestrzeni publicznej, by inni mogli je znaleźć, zabrać lub przenieść dalej. Akcja, zapoczątkowana w USA jako „Kindness Rocks Project”, zyskała popularność również w Polsce, gdzie uczestnicy często dodają kod pocztowy i dzielą się znaleziskami w mediach społecznościowych. To forma kreatywnej zabawy i dzielenia się pozytywnym przesłaniem, choć ważne jest, by pamiętać o ekologii i nie zostawiać kamieni w parkach przyrodniczych. Podczas warsztatów uczestnicy ozdobią własne kamyki.
Minerały górskie – warsztaty dla dzieci i młodzieży FOSA
Celem warsztatów jest przybliżenie dzieciom piękna natury, ukazanie różnorodności otaczającego Nas świata, rozbudzenie ciekawości, pasji i zainteresowań. Warsztaty posiadają walory terapeutyczne poprzez pracę na poziomie zmysłowym, szczególnie zmysłu wzroku i dotyku. Dzieci poznają również najciekawsze fizyczne i uzdrawiające właściwości kamieni oraz etymologię nazw minerałów. Na zakończenie warsztatów każde dziecko zabiera ze sobą do domu pamiątkę z warsztatów w postaci toczonego lub fasetowanego koralika nawleczonego na gumkę – Kamień Mocy. (ZAPISY ONLINE)
18.00 – 19.00 Spotkanie autorskie z Beatą Sabałą – Zielińską – seria książek o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym SCENA
Dziennikarka radiowa, rodowita góralka, przez dziesięć lat relacjonowała na antenie Radia ZET życie Podhala, nadając swoim materiałom charakterystyczny, zadziorny ton. Autorka dziennikarskiego pamiętnika „Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego” oraz współautorka (z Pauliną Młynarską) nietuzinkowych przewodników po Zakopanem: „Zakopane odkopane” i „Zakopane – nie ma przebacz!”.
Obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i wspiera młode radiowe talenty w rozgłośni UJOT FM.
Jako pierwsza w Polsce stworzyła cykl publikacji o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Udało jej się przełamać milczenie ratowników TOPR i oddać głos ludziom, którzy na co dzień mierzą się z niebezpieczeństwem, odpowiedzialnością i granicami ludzkiej wytrzymałości.
TOPR – instytucja z ponad 110-letnią tradycją – to zamknięte środowisko wyjątkowych ludzi. Publikacje autorki odkrywają ich świat: pełen odwagi, zwątpienia, nadziei i cudów.
18.00 – 20.00 Nikifor Krynicki – warsztaty z Panem od Plastyki FOSA
20.00 Trebunie Tutki – koncert SCENA
Trebunie-Tutki to zespół, który od lat promuje Podhale i polską kulturę na scenach Europy, Azji i Ameryki Północnej – m.in. podczas EXPO w Portugalii i Japonii. Ich styl to połączenie ponadstuletniej tradycji rodzinnej z nowatorskim podejściem do muzyki góralskiej.
Jako pierwszy polski zespół trafili do czołówki Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Otrzymali też tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny.
Koncertowali m.in. w USA, Chinach, Indiach, Emiratach Arabskich i wielu krajach Europy. Chętnie współpracują z artystami z całego świata – od jamajskich Twinkle Brothers i Adriana Sherwooda, po gruziński Urmuli Quintet. W Polsce łączyli siły m.in. z Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.
Twórca zespołu, Krzysztof Trebunia-Tutka, rozwija koncepcję „nowej muzyki góralskiej” – opartej na tradycyjnym brzmieniu, ale otwartej na symfonikę, jazz czy world music. Efektem takich poszukiwań są m.in. projekt „Legenda Tatr” z Filharmonią Łódzką oraz najnowszy album „Duch Gór”, który trafił na międzynarodowe listy przebojów muzyki świata (Transglobal World Music Chart) i rozbrzmiewa w rozgłośniach od USA po Australię.

WSTĘP WOLNY!
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Termin

25 lipiec 2025 17:00 - 26 lipiec 2025 22:00(GMT+02:00)

Organizator

Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury

Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr to instytucja, która łączy bogatą tradycję z nowoczesnością, proponuje szerokie spectrum wydarzeń, kształtuje gusty, wprowadza w świat kultury i jej zjawisk oraz trendów nowe pokolenia. To nie tylko „dom kultury”, ale przede wszystkim dom wyobraźni, kreacji, inspiracji. Waszej i naszej. Wspólnej. Misją instytucji jest wsłuchiwanie się w ludzi, rozpoznawanie potrzeb społeczności i odpowiadanie na nie poprzez umożliwianie doświadczania kultury.
Amfiteatr to kilkadziesiąt rodzajów zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych (od nauki gry na pianinie, poprzez balet, hip-hop, majsterkowanie po zajęcia z tajników projektowania i druku 3D, grafiki komputerowej czy realizacji telewizyjnej); familijne cykle teatralne i umuzykalniające; spotkania z nauką; edukacja ekologiczna; cykle podcastów; taneczne i muzyczne jam session; spotkania sąsiedzkie; jazzowe koncerty na najwyższym poziomie; muzyka rockowa i alternatywna prosto z największych polskich festiwali; wydarzenia plenerowe; unikatowe projekty cykliczne takie jak: „Fosa pełna kultury”. Idea Amfiteatru jako miejsca spotkań i doświadczeń kultury zrodziła się pod koniec lat 70-tych XX wieku. Kamieniem węgielnym była chęć bycia razem, wspólnego przeżywania, kolekcjonowania wrażeń, szlifowania talentów, ale i zdobywania nowych umiejętności, kompetencji kulturowych. I tak, dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców całego miasta i załóg radomskich zakładów pracy, w czynie społecznym, na terenie parkowym dzielnicy Obozisko, powstało kultowe już miejsce na mapie Radomia.

Learn More

Miejski Ośrodek Kultury "Amfiteatr"

Get Directions

Przejdź do góry