(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych

02sty(sty 2)10:0031(sty 31)18:00(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych10:00 - 18:00 (31) Rynek 14

Szczegóły

Początki szopki bożonarodzeniowej datuje się na pierwszą połowę IV wieku, kiedy cesarzowa rzymska Helena nakazała ustawienie w betlejemskiej grocie marmurowego żłóbka, symbolu upamiętniającego narodziny Jezusa. Kilkadziesiąt lat później, z inicjatywy św. Hieronima, dodano figury świętej rodziny i pasterzy. Scena Bożego Narodzenia wkrótce znalazła odzwierciedlenie w sztuce jako motyw ikonograficzny i zaczęła pojawiać się na wczesnochrześcijańskich sarkofagach. Do Polski szopkę bożonarodzeniową sprowadzili najprawdopodobniej bernardyni w końcu XIII wieku. Pierwszymi na ziemiach polskich artefaktami świadczącymi o tej tradycji są XIV-wieczne figury Matki Boskiej i świętego Józefa zachowane w krakowskim klasztorze sióstr klarysek.

Znany nam dziś kanon szopki ukształtował się na podstawie ewangelii św. Łukasza i św. Mateusza oraz późniejszych tekstów apokryficznych, opisujących scenę narodzin Jezusa. Znajdziemy w nim przede wszystkim Dzieciątko w żłóbku oraz czuwających nad nim Marię i Józefa, a także oddających hołd Zbawicielowi Trzech Mędrców (Królów) oraz pasterzy i ich trzody. Nad nimi lśni gwiazda lub kometa wskazująca miejsce narodzenia. Są to niezmienne elementy szopki, do których na przestrzeni dziejów, na różnych szerokościach geograficznych dodawano inne, tworząc często nawet wielowątkowe kompozycje. Przykładem mogą być, stanowiące ewenement na skalę światową, szopki krakowskie. Scena narodzenia jest w nich wpisana w budowle inspirowane architekturą Krakowa.

Opowieść o Narodzeniu Pańskim w ciekawy sposób transponują na język własnego folkloru i rdzennych wierzeń przedstawiciele kultur pozaeuropejskich. Jest to widoczne m.in. w użyciu lokalnych, egzotycznych dla nas materiałów, rysach i ubiorze postaci, gatunkach zwierząt, które oddają cześć Dzieciątku. Od kilku dekad szopki bywają też komentarzem rzeczywistości. Autorzy wplatają w nie elementy nawiązujące do bieżącej sytuacji społecznej i politycznej.

Wstęp wolny

Wystawy czynne: poniedziałek – piątek czynne od 10.00-18.00, sobota – nieczynne, niedziela – czynne od 10.00-18.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie wystawą, uprzejmie prosimy o wcześniejsze zapisywanie grup szkolnych pod nr tel. 48 377 80 15. 

Termin

2 (Poniedziałek) 10:00 - 31 (Wtorek) 18:00

Lokalizacja

Kamienica Deskurów

Rynek 14

Organizator

Go to Top