Retrospotkanie 68 – "Kryminalne dwudziestolecie"

13maj18:0020:00Retrospotkanie 68 – "Kryminalne dwudziestolecie"

Szczegóły

Retrospotkanie 68 – “Kryminalne dwudziestolecie”
13 maja 2025 roku
godz. 18.00

Zachęcona wystawą i warsztatami przygotowanymi przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu na ostatnim Regionalnym Zlocie Kolekcjonerskim, Resursa dała osobny czas i przestrzeń tematowi kryminalnemu. Problematyka związana z przestępczością okresu międzywojennego idealnie wpasowała się w ideę cyklu Retrospotkań. Organizatorzy zapraszają zatem na prelekcję Pawła Łuk-Murawskiego dotyczącą kryminalnych ciekawostek z lat 1918-1939, okraszoną wystawą unikatowych artefaktów związanych z tzw. międzywojennym półświatkiem i stróżami prawa, którzy z nim walczyli. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakiego rodzaju przestępcy kryją się pod nazwami: piechociarz, klawisznik, cyngiel, lipkarz, szopenfeldziarz, potokarz czy doliniarz. Poznają najsłynniejszych kasiarzy oraz patologie społeczne nękające międzywojenną Polskę. Oczywiście wszystko okraszone zostanie najciekawszymi wyimkami z lokalnego podwórka. Czy przedwojenny Radom wyróżniał się pod tym względem na tle kraju? Słodki poczęstunek zapewnia piekarnia Fogiel & Fogiel.
Wstęp wolny

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry