Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu
08maj(maj 8)17:0015(maj 15)20:00Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu
Szczegóły
Biblioteka. Lubię tu być” – pod takim hasłem obchodzimy tegoroczny Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbędzie się w dniach 8-15 maja. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza
Szczegóły
Biblioteka. Lubię tu być” – pod takim hasłem obchodzimy tegoroczny Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbędzie się w dniach 8-15 maja.
Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na szereg wydarzeń w naszej bibliotece. To okazja do wzięcia udziału m.in. w dziewiątej edycji gry miejskiej „Bookujemy Radom” (10-11 maja), w XVII Konkursie o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii. Zaprasza również do udziału w debacie oraz wydarzeniach organizowanych przez filie:
8-15 maja
📕Biblioteka z pazurem – wyzwanie czytelnicze z pazurem. Urodziny Kici-Koci (dla zorganizowanej grupy), kocie niespodzianki i atrakcje.
Szczegóły wydarzenia dostępne na profilu FB Biblioteki Borki: https://tiny.pl/srgsnyj3 oraz w siedzibie filii.
Miejsce: Biblioteka Borki (Filia nr 9 MBP), ul. Sucha 2
8 maja godz. 17.00
📘„W zdrowym ciele – zdrowy duch” – zajęcia integracyjno – ruchowe. Nowy cykl spotkań dedykowanych dzieciom w wieku 7 – 10 lat, mający na celu promocję zdrowego stylu życia poprzez taniec, ruch, zabawę , muzykę i integrację.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy osobiste lub pod nr tel. 48 363 09 50.
Miejsce: Biblioteka Osiedlowa (Filia nr1 MBP), ul. Osiedlowa 9
9 maja godz. 18.00
📕Handmade z gliny 3 – wystawa w ramach podsumowania sezonu zajęć przy Daszyńskiego 5
Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu oraz iw.ceramics zapraszają na trzecią wystawę zbiorową uczestników zajęć ceramiki dla dorosłych oraz dzieci, prowadzonych w obiekcie przy ul. Daszyńskiego 5. Podczas wystawy obejrzeć będzie można prace ponad 30 artystów, tych małych i tych nieco starszych, którzy pokochali glinę, a swoje zdolności manualne przekuwają w dzieła o bardzo wyjątkowym charakterze. Ze względu na przestrzeń tym razem motywem przewodnim wystawy są inspirujące cytaty z literatury oraz bohaterowie książek, którzy zdaniem autorów są godni naśladowania. Podczas pracy sekcji ceramicznej w sezonie 2024/25 przy Daszyńskiego 5 powstały ceramiczne rzeźby oraz płaskorzeźby ukazujące różnorodność twórczą artystek i artystów oraz ich fascynację zarówno ceramiką, jak i literaturą. Wydarzenie znakomicie wpisuje się w obchody Tygodnia Bibliotek.
Miejsce: Biblioteka Szósta Strona (Filia nr 6 MBP), ul. Kusocińskiego 13
10-11 maja
📘gra miejska „Bookujemy Radom 9”
W dniach 10-11 maja (sobota-niedziela) czekać będzie na Was łącznie 50 książek, ukrytych w przestrzeni miejskiej. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będziecie mogli zdobyć jedną z dwudziestu nowości wydawniczych. Jak do niech trafić? Trzeba rozwiązać krótką zagadkę wskazującą lokalizację ukrytej książki.
Zagadki zostaną opublikowane w mediach społecznościowych naszej biblioteki (Facebook i Instagram) w sobotę i niedzielę, punktualnie o godz. 11:00.
W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu.
Znalezione książki oczywiście należą do Was. Mamy jednak warunek – prosimy o umieszczenie zdjęcia odnalezionej książki w wydarzeniu Bookujemy Radom! Dzięki temu, będziemy mogli poinformować pozostałych uczestników gry o aktualnie dostępnych tytułach, które wciąż można odnaleźć w przestrzeni miejskiej.
Lista konkretnych tytułów do odnalezienia dostępna będzie w poście (w wydarzeniu).
13 maja godz. 11.00
📕Teatrzyk Kamishibai: Książki (W bibliotece). Tekst: Christos. Ilustracje: Lili Chemin
Młody kociak idzie pierwszy raz do biblioteki. Jego mama twierdzi, że książki są … magiczne. Czy tak jest naprawdę? Przecież nie latają, a ilustracje w nich same się nie zmieniają. Jaką zatem moc mają książki? Młody kociak, a my razem z nim na pewno ją odkryjemy! Pokaz Teatrzyku znakomicie wpisuje się w obchody Tygodnia Bibliotek.
Teatr Kamishibai jest tradycyjną japońską sztuką opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach. Wsuwa się je do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy.
Miejsce: Biblioteka Szósta Strona (Filia nr 6 MBP), ul. Kusocińskiego 13
13 maja godz. 12.00
📘 „Od słowa do słowa” Spotkanie dla seniorów (czytelników MBP w Radomiu) w ramach cyklu „Kreatywny Senior”. Zapraszamy chętnych seniorów do wspólnego spędzenia czasu.
Obowiązują zapisy pod numerem tel. 48 363-09-50
Miejsce: Biblioteka Osiedlowa (Filia nr1 MBP), ul. Osiedlowa 9
14 maja godz. 17:15
📕XVII Konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii
Dyktando przygotuje i poprowadzi Paulina Mikuła – absolwentka filologii polskiej na UW, vlogerka, konferansjerka. Od prawie 12 lat tworzy językowy kanał w serwisie YouTube pt. „Mówiąc Inaczej”, który jest najpopularniejszym w Polsce vlogiem o tej tematyce. W kwietniu 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka poświęcona zagadnieniom językowym pod tytułem „Mówiąc Inaczej”. Jesienią 2020 wydała „LiteraTOURę”, czyli zbiór 150 felietonów na temat polskich książek. W 2022 roku założyła swój autorski podcast – „Ludzie się nie zmieniają”.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Radomia i powiatu radomskiego (osoby niepełnoletnie są zobowiązane dostarczyć zgody rodziców/opiekunów), natomiast liczba miejsc jest ograniczona a o udziale w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny od 28 kwietnia na stronie www.mbpradom.pl Na zgłoszenia czekamy do 7 maja lub do wyczerpania limitu 70 miejsc.
Do wygrania nagrody rzeczowe – tablet oraz książki.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Działem Promocji Książki i Biblioteki pod nr tel. 48 362 67 35 lub pod adresem e-mail: promocja@mbpradom.pl
Laureata/Laureatkę XVII konkursu o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii poznamy 14 maja w Czytelni Ogólnej MBP w Radomiu około godz. 20:00.
Miejsce: Aula Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu
📘14 maja o godz. 18:00
Debata pt. „Wspólny f(r)ont książki: debata o aktualnej sytuacji pisarzy, wydawców i bibliotekarzy w Polsce”.
Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu (ul. Piłsudskiego 12).
Dyskusja dotycząca sytuacji wydawców, pisarzy i bibliotekarzy w Polsce nabrała szczególnego rozgłosu w wyniku sporu między autorką bestsellerowej książki “Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanną Kuciel-Frydryszak a wydawnictwem Marginesy. Książka, opublikowana w maju 2023 roku, sprzedała się dotychczas w ponad 400 tys. egzemplarzy. Sprawa zyskała szerokie zainteresowanie mediów i opinii publicznej, a spór uwypuklił istniejące napięcia w branży wydawniczej, zwracając uwagę na potrzebę sprawiedliwego podziału zysków oraz transparentności w relacjach między autorami a wydawcami. Dyskusja ta podkreśla również rolę organizacji branżowych w mediacji i kształtowaniu standardów współpracy w sektorze kultury.
W kontekście sprawy pojawiły się również pytania o rolę bibliotek i instytucji kultury w promowaniu literatury, w tym o odpowiedzialność za wspieranie twórczości pisarzy i pisarek.
Debata „Wspólny f(r)ont książki: debata o aktualnej sytuacji pisarzy, wydawców i bibliotekarzy w Polsce” będzie okazją do uchwycenia różnych perspektyw i doświadczeń oraz próbą określenia standardów współpracy w sektorze kultury, które pomogłoby w rozładowaniu napięć środowiskowych.
W rozmowie wezmą udział:
Natalia Gromow – prezeska Stowarzyszenia Labib, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni
Olga Gitkiewicz – przedstawicielka Unii Literackiej, dziennikarka, redaktorka.
Filip Fierek – wydawca, redaktor, tłumacz, współzałożyciel Wydawnictwa Drzazgi
Paulina Wilk – pisarka, reporterka, współzałożycielka Wydawnictwa Wilk & Król, współorganizatorka centrum literackiego Big Book Café oraz międzynarodowego Big Book Festivalu
Moderatorem dyskusji będzie Wojtek Szot – dziennikarz działu kultura Gazety Wyborczej.
💻Rozmowa będzie transmitowana na żywo na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
—
Debata jest realizowana w ramach projektu “Kwestia kultury – spotkania, warsztaty, dyskusje o literaturze”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Termin
8 maj 2025 17:00 - 15 maj 2025 20:00(GMT+02:00)