Wernisaż: Martyna Pająk. "Labirynt. Geometria bez znaczenia"

26kwi14:0016:00Wernisaż: Martyna Pająk. "Labirynt. Geometria bez znaczenia"

Szczegóły

Wernisaż: Martyna Pająk. “Labirynt. Geometria bez znaczenia”,

26 kwietnia 2025 roku
godz. 14.00
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Kaplica
Wstęp wolny

Labirynty od zawsze przyciągały uwagę – jako motyw symboliczny, struktura poszukiwań, metafora ludzkiego doświadczenia. W swojej najnowszej instalacji Martyna Pająk tworzy przestrzeń, która zamiast prowadzić do jednego, wyznaczonego celu, otwiera przed odbiorcą wachlarz możliwych ścieżek – zarówno fizycznych, jak i interpretacyjnych.
Artystka sięga po język rzeźby inspirowanej kamienną architekturą, ale nadaje jej zaskakująco miękką, organiczną formę. Tworzy obiekty, które można oglądać, przechodzić pomiędzy nimi, odkrywać ich struktury, a nawet… dotykać.

To zaproszenie do zanurzenia się – nie tylko w przestrzeni, ale i w zmysłowym, emocjonalnym doświadczeniu.
Wystawa została zaprojektowana specjalnie dla Galerii Kaplica w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i stanowi premierowy pokaz nowego cyklu prac Martyny Pająk. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć te prace jako pierwsi i doświadczyć ich w miejscu, które samo w sobie sprzyja refleksji i uważnemu byciu.

𝗞𝘂𝗿𝗮𝘁𝗼𝗿𝗸𝗮: Paulina Brzuskiewicz-Kuhn
𝗣𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝘇𝘆: Solar Company S.A., 1011 Informal
𝗪𝘀𝗽𝗼́ł𝗽𝗿𝗮𝗰𝗮: Podniose.pl
𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗮𝗹𝗻𝗶: Szkło i Ceramika, Artinfo.pl

Termin

26 kwiecień 2025 14:00 - 16:00(GMT+02:00)

Organizator

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

entrum Rzeźby Polskiej zajmuje teren dziewiętnastowiecznego majątku dworskiego, którego ostatnimi właścicielami była rodzina Józefa Brandta, wysiedlona w czasie II wojny światowej przez Niemców. W 1945 roku majątek przejął skarb państwa. W 1958 roku uzyskał on status zabytku jako zespół parkowo-pałacowy. W latach 60. XX wieku utworzono tu Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy, historyczne budynki przeznaczono na pracownie, a w parku pojawiły się pierwsze wystawy. W 1974 roku ośrodkowi pod egidą ZPAP nadano nazwę Centrum Rzeźby Polskiej, zaś w 1981 Centrum stało się instytucją podległą Ministerstwu Kultury i Sztuki. Lata 1981–1986 to okres kompleksowego remontu założenia i adaptacji zabytkowych budynków do funkcji wystawienniczych. Powstało także zaplecze techniczne dla twórców. W 1992 wystawą „Nowoczesna rzeźba polska 1955–1991” zainaugurowano działalność Muzeum Rzeźby Współczesnej, które wraz z galeriami rozlokowanymi w parku prezentuje kilkanaście ekspozycji rocznie. Centrum jest obecnie miejscem spotkań artystów z różnych stron świata, gromadzi dzieła sztuki, realizuje program wystawienniczy i naukowo-badawczy, stanowi zaplecze dla pracy twórczej rzeźbiarzy.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry