O literaturze na wystawie „Salvador Dali w Radomiu”. Oprowadzanie dla uczniów

05kwi10:0012:00O literaturze na wystawie „Salvador Dali w Radomiu”. Oprowadzanie dla uczniów10:00 - 12:00 Rynek 14

Szczegóły

5 kwietnia o godz. 10.00 i 12.00 na wystawie „Salvador Dali w Radomiu” odbędą się oprowadzania dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tematem spotkań będą wątki literackie obecne na wystawie.

Legendy arturiańskie, historia Tristana i Izoldy oraz sceny z Boskiej komedii Dantego – to tylko kilka spośród kulturowych wątków, które znalazły artystyczny wyraz w dziełach znanego Hiszpana. Większość z tych prezentowanych w Radomiu – czego dowodem są powyższe przykłady – odnosi się do epoki średniowiecza. Dlaczego Salvador Dali wybrał akurat te? Co mogło go w nich zaintrygować? Jak je przedstawił?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas oprowadzania po wystawie Salvador Dali w Radomiu. Przewodnikiem będzie dr Justyna Dąbrowska.

Zapraszamy grupy zorganizowane w piątek, 5 kwietnia o godz. 10:00 i 12:00. Spotkanie jest przeznaczone dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapisy pod nr tel. 48 362 85 90, 48 362 42 63. Wstęp płatny – 20 zł.

Justyna Dąbrowska – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (specjalność: literaturoznawstwo; tytuł uzyskany w 2008 roku na podstawie rozprawy pod tytułem Ukraina w twórczości epoki mistycznej Juliusza Słowackiego). Była nauczycielka (także akademicka) i dziennikarka. Prowadziła warsztaty filmowe i dziennikarskie dla dzieci i młodzieży oraz debaty. Obecnie zawodowo związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.

Autorka artykułów naukowych (m.in. Obraz prowincji w twórczości Aleksandra Fredry. Czy istnieje Sopliców Fredry? oraz Ciężar i znaczenie milczenia. Obraz Powstania Styczniowego w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i „Lalce” Bolesława Prusa), eseistycznych (m.in. Ponowoczesne ćwiczenia ze Słowackiego oraz Stanisław Wokulski – portret podwójny), recenzji (m.in. książki W Szwajcarii. Studium o Juliuszu Słowackim Leszka Libery) oraz biogramów zamieszczonych na stronie internetowej poświęconej laureatom Nagrody im. Oskara Kolberga).

Termin

(Piątek) 10:00 - 12:00

Lokalizacja

Kamienica Deskurów

Rynek 14

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.
tel. 48 364 29 68 adres: ul. Jacka Malczewskiego 16, 26-600 Radom

Learn More

Przejdź do góry