KAZIKI 2024

01marCały dzień10KAZIKI 2024

Szczegóły

KAZIKI 2024

Tegoroczne Kaziki potrwają 10 dni i będą obfitować w szereg różnorodnych wydarzeń. Na bogaty program święta miasta złożą się zarówno klasyczne akcenty, takie jak Wielki Test Wiedzy o Radomiu, ale także atrakcje dedykowane rodzinom i naszym najmłodszym odbiorcom. Na Kaziki 2024 zapraszamy w dniach 1-10 marca.
Radomskie „Kaziki” są świętem miasta przywołującym postać jego patrona, św. Kazimierza Jagiellończyka (1458-1484). Królewicz, zasiadając na zamku w Radomiu w latach 1481-1483, z ramienia swego ojca – króla Kazimierza IV – sprawował rządy nad Koroną. Wielu historyków skłania się do twierdzenia, że miasto nad Mleczną pełniło wówczas funkcję nieformalnej stolicy Polski.
Coroczne obchody święta przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, przypominających bogate dzieje miasta, wzbudzających dumę mieszkańców z własnej historii oraz rozpalających zainteresowanie najmłodszych ojczystym dziedzictwem. Na stałe w program „Kazików” wpisały się już m.in. Wielki Test Wiedzy o Radomiu, wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza czy kosztowanie słodkiego symbolu święta – kluczy św. Kazimierza. Imprezie towarzyszą wystawy, koncerty, spotkania i promocje regionalnych wydawnictw. Od kilku lat „Kaziki” mają także wymiar familijny, a to dzięki rodzinnym quizom o mieście, warsztatom dla najmłodszych czy spektaklom teatralnym. W tym roku podczas obchodów święta miasta odbędzie się także premiera kolejnej publikacji przeznaczonej dla dzieci – „Zabawnika Resursy”.
KAZIKI 2024 – PROGRAM:
1 MARCA:
– godz. 18.00 – Wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza Patrz na plakat! (WSTĘP WOLNY).
3 MARCA:
– godz. 15.00 – XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu
– godz. 17.00 – Wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza
Obydwa wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores (WSTĘP WOLNY).
3 MARCA:
godz. 12.00 – Msza św. odpustowa w Bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.
4-8 MARCA:
– godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (WSTĘP PŁATNY – 20 ZŁ. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY):
– kaligraficzne W kajecie św. Kazimierza
– genealogiczne Znajdź pradziadka rycerza
– heraldyczne Zaprojektuj swój herb.
6 MARCA:
– godz. 16.00 – Panel dyskusyjny Wokół publikacji regionalnych połączony z promocją I i II tomu monografii Dzieje Radomia oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (WSTĘP WOLNY).
8 MARCA:
– godz. 18.00 – Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)  miejsce: RESURSA OBYWATELSKA
9 MARCA:
– godz. 10.00-14.00 – V Regionalny Zlot Kolekcjonerski (WSTĘP WOLNY).
10 MARCA:
– godz. 11.00 – Bieg Kazików 2024. Szczegóły na www.radombiega.pl.
– godz. 16.00 – Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
– godz. 17.00 – III Mały Test Wiedzy o Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
– godz. 17.30 – Prezentacja Zabawnika Resursy (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM).
***
Wydarzenie pod honorowym patronatem:
Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego
Ordynariusza Diecezji Radomskiej Biskupa Marka Solarczyka
Zadanie publiczne finansowane ze środków:
Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu “Stolica Kultury Mazowsza”
Gminy Miasta Radomia
Partnerem panelu dyskusyjnego “Wokół publikacji regionalnych” jest Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Sponsorzy wydarzenia:
ITM
HUMANSOF

Termin

1 marzec 2024 - 10 marzec 2024 (Cały dzień)(GMT+02:00)

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Przejdź do góry