KAZIKI 2025: Zwiedzanie szlaku tabli upamiętniających wizyty monarchów w radomskiej Farze

03mar17:0019:00KAZIKI 2025: Zwiedzanie szlaku tabli upamiętniających wizyty monarchów w radomskiej Farze

Szczegóły

KAZIKI 2025: Zwiedzanie szlaku tabli upamiętniających wizyty monarchów w radomskiej Farze

W ramach zbliżających się Kazików 2025 zaprosimy także na wędrówkę szlakiem tablic upamiętniających wizyty monarchów w radomskiej Farze, którą poprowadzi dr Łukasz Zaborowski.
Widzimy się 3 marca o godz. 17.00.
FARA – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu

Radomska Fary zaprasza na okalający świątynię plac, na którym od niedawna znajdują się tablice upamiętniające wizyty w tym miejscu polskich monarchów z rodzinami i innych znamienitości. Tysiąclecie Królestwa Polskiego jest chyba najlepszym pretekstem aby przypomnieć jak liczne i częste to były odwiedziny. W XV w. funkcjonowało nawet specjalne określenie Curia Regalis Radomiensis, świadczące o wyjątkowym charakterze radomskiego dworu królewskiego. O polskich królach i królowych oraz wielu innych znamienitych postaciach, których stopa w radomskiej Farze przed laty postała opowie dr Łukasz Zaborowski.

Wydarzenie pod honorowym patronatem:
Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego
Ordynariusza Diecezji Radomskiej Biskupa Marka Solarczyka
Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia

Termin

3 marzec 2025 17:00 - 19:00(GMT+01:00)

Lokalizacja

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela (Fara) w Radomiu

Other Events

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Przejdź do góry