Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Świat na opak. Kolędowanie w Polsce"

09lut14:0016:00Oprowadzenie kuratorskie po wystawie "Świat na opak. Kolędowanie w Polsce"

Szczegóły

Oprowadzenie kuratorskie po wystawie “Świat na opak. Kolędowanie w Polsce”
9 lutego 2025r.
14:00
Dział Muzealny “Resursy Obywatelskiej” w Kamienicy Deskurów,
Rynek 14, Radom

Resursa Obywatelska zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Świat na opak. Kolędowanie w Polsce”. Najbliższe wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 9 lutego o godz. 14.00.
Nasza wystawa stanowi niepowtarzalną okazję, aby zanurzyć się w niezwykłej kulturze i poznać lokalne tradycje. Są na niej zaprezentowane wyjątkowe stroje kolędnicze z różnych regionów kraju, w tym z Kaszub i z Żywiecczyzny, która w szczególny sposób pielęgnuje lokalne dziedzictwo.

Uczestników po ekspozycji oprowadzi kuratorka Adrianna Kotlińska. Będzie to okazja, żeby poznać m.in. wyjątkowe rekwizyty, takie jak gwiazdy kolędnicze i maski (m.in. Diabła, Gorkorza i Maciduli) oraz unikatowe antyinstrumenty, jak diabelskie skrzypce i burczybas.

Wstęp na wystawę jest płatny: bilet normalny – 20 zł, bilet ulgowy – 10 zł.

Termin

9 luty 2025 14:00 - 16:00(GMT+01:00)

Lokalizacja

DziaŁ Muzealny Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów (Radom, Rynek 14)

Other Events

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Przejdź do góry