Orszak Królewski 1474 – zaręczyny Jadwigi Jagiellonki

29gru13:0015:00Orszak Królewski 1474 – zaręczyny Jadwigi Jagiellonki

Szczegóły

Jak udanie zakończyć 2024 rok i w oryginalny sposób rozpocząć karnawał? Najlepiej razem z nami! 🎉
Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie z okazji 550-lecia zaręczyn Jadwigi Jagiellonki z Jerzym Bogatym! 🏰💍 W niedzielę, 29 grudnia o godzinie 13:00, z Placu Corazziego w kierunku Rynku wyruszy Orszak Królewski. Tam będą czekać na Was niezapomniane atrakcje: rekonstrukcja przyjęcia poselstwa bawarskiego i podpisanie kontraktu małżeńskiego, występ błazna, pokazy rycerzy, wybijanie grosza praskiego. To nie wszystko – będzie można również wziąć udział w aktywnościach, takich jak strzelanie z łuku dla dorosłych i dzieci, rzucanie toporem i tkanie na tabliczkach, a szczęśliwcy otrzymają talerz średniowiecznej strawy 😉 Uwaga – na niegrzecznych będą czekać dyby, zakucie gratis, uwolnienie tylko za dobre sprawowanie! Orszak i część historyczną poprowadzi znana grupa rekonstrukcyjna Leo Corde z Bytomia. Zainteresowani?
🎉 Przebierz się w średniowieczny strój i odbierz upominek! 🎉
Chcemy zachować średniowieczny charakter orszaku, dlatego zachęcamy Was do przywdziania strojów z epoki. Dla przebranych będziemy mieli upominek – chochelkę ochmistrzyni Judyty, piastunki księżniczki, która była podobno bliższa Jadwidze niż sama matka 😉 wszyscy przebrani będą mogli wziąć udział w konkursie, a o jego szczegółach napiszemy w oddzielnym poście!
💡 Dlaczego orszak królewski i czemu akurat w tym czasie?
Otóż 29 grudnia 1474 roku, czyli okrągłe 550 lat temu, na zamku radomskim, po miesiącach negocjacji, delegacja z Bawarii otrzymała publiczną zgodę na zaręczyny 17-letniej wówczas księżniczki Jadwigi Jagiellonki, córki króla Kazimierza Jagiellończyka i królowej Elżbiety Rakuszanki, z Jerzym Bogatym, przyszłym władcą bawarskim. Po długim okresie przygotowań z Poznania do Bawarii wyruszył orszak, który składał się z około 500 koni i 350 osób. Sama Jadwiga jechała w pozłacanej karecie, a w Landshut przywitał ją przyszły małżonek Jerzy Bogaty z rodziną, cesarz Fryderyk III i inni niemieccy dostojnicy. Wesele tej pary było jednym z największych w Europie, a na jego pamiątkę do dziś organizowane jest duże wydarzenie historyczne o nazwie… “Wesele w Landshut”.
Do zobaczenia 29 grudnia o 13:00 na Placu Corazziego i na Rynku!
Możliwe jest zapewnienie asystenta osoby ze specjalnymi potrzebami. W tym celu prosimy o informację na adres kontakt@lotzr.pl maksymalnie na 24 godziny przed wydarzeniem.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Termin

29 grudzień 2024 13:00 - 15:00(GMT+01:00)

Lokalizacja

Plac Corazziego

pl. Corazziego

Other Events

Organizator

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej

Południowa część województwa mazowieckiego z centralnie położonym Radomiem, do niedawna nieodkryta, obecnie coraz częściej staje się celem jednodniowych i weekendowych wycieczek. Region ten, położony w widłach Pilicy i Wisły, leży na pograniczu nizin i wyżyn. Odnajdą się tu miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej, a także ci, którzy chcą spędzić weekend w mieście, w otoczeniu historycznej architektury ziemi radomskiej, pamiętającej czasy pierwszych królów polskich. Mnogość instytucji kultury, muzeów czy galerii umożliwia miłe spędzenie czasu, niezależnie od panującej aury. Wychodząc naprzeciw potrzebie skoordynowania działań i stworzenia produktu turystycznego w październiku 2021 r. powstała Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej. Tworzą ją jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i indywidualni pasjonaci, których łączy zamiłowanie do turystyki i chęć pracy na rzecz promocji i rozwoju oferty turystycznej regionu. Aktywnie działamy przy inicjatywach turystycznych organizowanych na terenie Radomszczyzny, a przede wszystkim realizujemy własne projekty, w tym m.in. audioprzewodniki i darmowe oprowadzanie.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry