Retrospotkanie 55: Browar Radomski – reaktywacja

13lut18:0020:00Retrospotkanie 55: Browar Radomski – reaktywacja

Szczegóły

We wtorek, 13 lutego o godz. 18.00 zaprosimy na kolejne, 55. już Retrospotkanie. Tym razem porozmawiamy o słynnym radomskim browarze.

Historia tego chyba najważniejszego miejsca na piwnej mapie Radomia zaczęła się w 1812 r., kiedy przy dawnym Nowym Świecie Aleksander Kłosowski założył niewielki browar. Nowy rozdział w dziejach firmy rozpoczął się wraz z jej przejęciem przez Józefa Saskiego, który w posiadanie browaru wszedł poprzez ożenek z córką dotychczasowego właściciela. W latach 80. XIX w. Browar Saskich stał się najsłynniejszym radomskim zakładem warzącym złoty trunek. Pozostawał w rękach rodziny Saskich do 1948 r., kiedy firmę przejął Skarb Państwa. Produkcję piwa, już pod szyldem Warki, kontynuowano tu do 1997 r., po czym nastała trwająca ponad ćwierć wieku cisza. Postępująca degradacja zabytkowych zabudowań browaru skłaniała do przekonania, że to już definitywny koniec piwnej historii Radomia, pisanej pod adresem Limanowskiego 29. A jednak! Cuda się zdarzają – a może raczej należałoby powiedzieć, że są pasjonaci, którzy potrafią zdziałać cuda. Takim pozytywnym zapaleńcem, po uszy zakochanym w złotym trunku, jest Jarosław Kołsut, który na Retrospotkaniu ze szczegółami opowie o tym, jak dawny radomski Browar Saskich udało się przywrócić do życia.

Słodki poczęstunek zapewnia radomska piekarnia Fogiel&Fogiel.

Wstęp wolny.

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry