Retrospotkanie 64 – Prywaciarze

14sty18:0020:00Retrospotkanie 64 – Prywaciarze

Szczegóły

Retrospotkanie 64 – Prywaciarze
14 stycznia 2025 roku
godz. 18.00

Resursa Obywatelska – wraz z Akademią Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacją dr. Bogusława Federa – zaprasza na spotkanie z radomskimi przedsiębiorcami z lat 80. i 90. XX w.: Ryszardem Purcem (wieloletnim współwłaścicielem firmy Długopis) oraz Wojciechem Jabłońskim (założycielem m.in. wydawnictwa Tramp). Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości. Celem ekspozycji (przygotowanej przez współorganizatora Retrospotkania i zaprezentowanej po raz pierwszy w 2012 r. w Senacie RP) jest promocja przedsiębiorczości, zmiana
pejoratywnego wizerunku mikroprzedsiębiorcy oraz ukazanie barier, z jakimi spotykały i nadal spotykają się osoby prowadzące niewielkie firmy. Zobaczymy na niej m.in. fotografie rzemieślników i ich wyrobów, kupców na tle małych sklepów i straganów, ludzi, którzy próbowali rozwijać własną inicjatywę wbrew ideologom PRL. Wystawa prezentowana była w wielu polskich miastach. Towarzyszy jej zbiór oryginalnych eksponatów z okresu PRL, które będzie można nie tylko oglądać, ale też ich dotykać. Pomysłodawcą Retrospotkania jest Piotr Kutkowski. Wraz z Resursą Obywatelską planuje rozbudować problematykę radomskich „prywaciarzy” i zaprezentować w szerszym kontekście podczas tegorocznego festynu Przystanek PRL. Słodki poczęstunek zapewnia radomska piekarnia Fogiel & Fogiel.

Wstęp wolny

Termin

14 styczeń 2025 18:00 - 20:00(GMT+01:00)

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry