Retrospotkanie 66 – Radomski litograf Hieronim Sipowicz

11mar18:0020:00Retrospotkanie 66 – Radomski litograf Hieronim Sipowicz

Szczegóły

Retrospotkanie 66 – Radomski litograf Hieronim Sipowicz

11 marca 2025 r.
godz. 18.00
RESURSA OBYWATELSKA, ul. Malczewskiego 16

Jest wiele postaci wpisanych w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe Radomia, o których nie mamy zadowalającej wiedzy. Nie raz przekonaliśmy się, że po latach trudno zdobyć i utrwalić jakiekolwiek informacje biograficzne o ludziach, którzy zrobili coś istotnego dla miasta i regionu. Jedną z takich postaci, zasługujących na szczególną uwagę, jest Hieronim Sipowicz. Kojarzony
przede wszystkim jako redaktor i wydawca Radomskiego Tygodnika Obrazkowego „Brzask”, zostawił po sobie zdecydowanie więcej. Jako litograf, pracujący w najsłynniejszej radomskiej drukarni Trzebińskich, opracował szereg pięknych grafik, które wzbogaciły powstające tam książki, broszury, gazety czy druki firmowe miejscowych przedsiębiorstw. Zawdzięczamy mu także zestaw kilkudziesięciu najstarszych i najpiękniejszych secesyjnych widokówek ukazujących najcenniejsze zabytki ziemi radomskiej. Ale to nie wszystkie pola działań i zainteresowań Sipowicza. Najwyższa pora, by osobę radomskiego litografa wydobyć z zapomnienia i nadać jego postaci – znanej dotąd z nielicznych czarno-białych grafik – należny jej koloryt. Słodki poczęstunek zapewnia radomska piekarnia Fogiel & Fogiel.

Wstęp wolny

Termin

11 marzec 2025 18:00 - 20:00(GMT+01:00)

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry