Wernisaż wystawy fotografii "Moje bezdroża…" Mariusza Łężniaka

21lut17:0019:00Wernisaż wystawy fotografii "Moje bezdroża…" Mariusza Łężniaka

Szczegóły

Wernisaż wystawy fotografii “Moje bezdroża…” Mariusza Łężniaka
21 lutego 2025 roku
godz. 17.00

Autor prezentuje serię zdjęć bezdroży, które go oczarowały; urzekających miejsc, do których zawsze chętnie wraca – zachwycających swoim pięknem, prostotą i duchem. Większość z nich można odnaleźć we wschodniej i centralnej części Polski. Fotografie powstały w 2023 r. podczas testów nowych aparatów fotograficznych marki Lumix, m.in. S5II i G9II. Miały one tak wyzyskać możliwości sprzętu, aby zminimalizować późniejszą konieczność ingerencji programów graficznych. Wystawa jest rezultatem tych prac i podróży. Była wcześniej prezentowana w Krakowie, Ciechanowcu, Białymstoku i Sierpcu.

Mariusz Łężniak – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, jeden z kontynuatorów słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jest instruktorem fotografii krajoznawczej Polskiego Towarzystwa Turystyczno- -Krajoznawczego, prowadzi szkolenia i warsztaty fotograficzne dla osób z niepełnosprawnościami. Autor i współautor wystaw: Przeszłość zaczęła się wczoraj, Z szafy prababci, Filmowy skansen, Suchedniowskie rody – Ostachowscy, Bez kochania bardzo źle – miłość w kulturze ludowej, To tu Świętokrzyskie oraz Moje bezdroża. W latach 2015-2024 był ambasadorem portalu polonijnego Cudzechwalicie. Od 2022 r. jest oficjalnym ambasadorem Lumix Polska (Panasonic Polska) oraz Fomei Polska. W ubiegłym roku został współwłaścicielem Towarzystwa Fotograficzno-Podróżniczego. Ulubione tematy jego fotografii to: etnografia, krajobraz, architektura, sztuka i akt.

Organizator

Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 r. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 r. z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta.
Bogatą ofertę „Resursy Obywatelskiej” – zarówno w aspekcie odkrywania oraz upowszechniania szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak i działań artystycznych i edukacyjnych – opracowuje i realizuje profesjonalny zespół pracowników. Pracują dla Was historycy, filolodzy, kulturoznawcy, instruktorzy muzyki, śpiewu oraz teatru, a także artyści, którzy projektują szatę graficzną licznych wydawnictw oraz materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty) poszczególnych wydarzeń.

Learn More

Get Directions

Przejdź do góry