Wystawa: "BIO- CHEM" – Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski

15mar(mar 15)18:0019maj(maj 19)20:00Wystawa: "BIO- CHEM" – Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski(marzec 15) 18:00 - (maj 19) 20:00 ul. Kopernika 1, 26-600 Radom

Szczegóły

BIO- CHEM – Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski

Wernisaż: 15.03.2024 roku, godz. 18.00

Wystawa czynna do 19.05.2024 roku

Kurator wystawy Paweł Witkowski

 

Wystawa składa się z trzech indywidualnych prezentacji uznanych artystów – Izabeli Chamczyk, Diany Lelonek i Pawła Matyszewskiego, które połączyły się w jeden projekt pod wspólnym tytułem BIO-CHEM.

Ekspozycja będzie intensywnie i wielopłaszczyznowo uwidaczniać wątki biologiczne, chemiczne i środowiskowe. Poszukiwania artystów odnoszą się do systematyki organizmów, ich form i kształtów znajdujących się na pograniczu klasyfikacji biologicznej, przemian chemicznych tworzących materie oraz ekosystemów, w których zachodzą symbiotyczne relacje. Twórcy czerpią z gatunków już istniejących, jednak w swoim wyglądzie wymykających się tradycyjnemu postrzeganiu roślin lub zwierząt oraz  biologicznych i chemicznych reakcji tworzących nowe obrazy rzeczywistości i zależności z nich wypływających. Będzie to wyjątkowe połączenie sztuki i nauki w ukazaniu procesów biochemicznych oraz funkcjonowaniu środowisk, zaprezentowanych w formie artystycznych wizji.

Oprócz klasycznych dzieł malarskich i rzeźbiarskich zobaczymy też przejmującą instalację wideo oraz „żywe” obrazy stworzone przez bakterie,  kryształy i różne procesy chemiczne.

Izabela Chamczyk (ur. 1980)

Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w 2009, studiowała również na ASP w Poznaniu w pracowni Dominika Lejmana.

Malarka – performerka – video artystka. Tworzy sztukę procesualną, sensualną, emocjonalną, nawiązującą do seksualności i cielesności. Stworzyła sformułowanie malarstwo performatywne łączące w sobie obraz z dziejącym się w czasie performance’m. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą angażując przy tym silne emocje. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, poza galeryjnego.

Ma za sobą wiele wystaw i działań indywidualnych oraz zbiorowych w takich miejscach jak min. Galeria SCC w Isfahanie (Iran), Musrara festiwal (Izrael), Miejsce Projektów Zachęty Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Gierowskiego w Warszawie, Galerii Entropia we Wrocławiu, Galeria Biała czy Galeria Labirynt w Lublinie, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Mosart w Gorzowie Wlkp., Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku, festiwal ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja).

Diana Lelonek (ur. 1988)

Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014), gdzie ukończyła też Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie, doktorat w zakresie sztuk wizualnych (2019).

Działa na styku sztuki, aktywizmu i nauki. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, niepohamowanego wzrostu i degradacji środowiska. Jako medium używa fotografii, wideo, dźwięków, obiektów znalezionych, jak również mchów, pleśni i bakterii.

Swoje prace pokazywała m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA, Ryga; The Edith-Russ-Haus gallery, Oldenburg; Culturescapes Festival, Bazylea; Galerii Arsenał, Białystok; Le Musée de l’Elysée, Lozanna; Temporary Gallery, Kolonia; Tokio Photographic Art Museum; NTU Centre for Contemporary Art Singapore, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galeria Miejska Arsenał, Poznań.

Paweł Matyszewski (ur. 1984)

W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, w pracowni Piotra C. Kowalskiego, gdzie obecnie jest doktorantem.

Fascynuje go przemijalność życia ludzi, zwierząt i roślin. Tworzy malarskie abstrakcje, których tematem są biomorficzne kształty budzące skojarzenia z tkankami ciała, często o zabarwieniu erotycznym. Jego obrazy emanują niepokojem i melancholią. Często tworzy w technice akrylu na płótnie oraz w wynalezionej przez siebie technice dającej efekt spękanej, chropowatej wierzchniej warstwy farby. Zajmuje się także rzeźbą i instalacją artystyczną, której często poświęca osobne wystawy. Przykładem tego może być wystawa „O włos!” zorganizowana w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w 2015 roku, która w całości była poświęcona włosom.

Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” oraz kilku nagród artystycznych, m.in. na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko”.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa

Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Organizator

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "ELEKTROWNIA"

"Elektrownia" Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej znajduje się w Radomiu, na terenie województwa mazowieckiego. Inicjatorem jego utworzenia był wybitny polski reżyser Andrzej Wajda. Centrum organizuje wydarzenia filmowe i kulturalne. Na jego terenie mieści się biblioteka, czytelnia, kino oraz galeria sztuki. Ponadto w Elektrownii odbywają się zajęcia edukacyjne czy warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które związane są ze sztuką, kulturą oraz historią. Centrum zajmuje się też działalnością wydawniczą i prowadzi sklep online ze swoimi publikacjami, akcesoriami i gadżetami. Elektrownia to doskonałe miejsca dla osób, które lubią spędzać czas ze sztuką. Zachęcamy do odwiedzenia "Elektrownii."
tel. 48 48 383 60 77 adres: ul. Mikołaja Kopernika 1, 26-600 Radom

Learn More

Przejdź do góry